طراحی سایت
سه شنبه 11 آذر 1399.
الثلاثاء 16 ربيع ثاني 1442.

حوزه های علمیه حافظ دین و جلال مردم اند

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دامت برکاته

پذیرش سال تحصیلی جدید

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفیکُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
  • پذیرش

  • چرا طلبه شوم ؟

  • حوزه برویم یا دانشگاه ؟

  • فرهنگی

  • اسلام

Tabligh Paziresh 02

ثبت نام 

مدرسه علمیه امام صادق علیه السلام  فیروزکوه - دارالسیادة وشتان از برادرانی که در مقطع سیکل قدیم و یا پایه های هشتم و نهم حداکثر سن 18 سال (متولدین 1380) می باشند ، پس از قبولی در آزمون ورودی پذیرش می کند.

لطفا برای ثبت نام اینترنتی اینجا کلیک کنید.

بدخُلقی، منشأ انزجار و نفرت

بدخُلقی، منشأ انزجار و نفرت

درسی که اخلاقی زشت و ناپسند و طبعی گرفته و خشن دارد، به رابطه میان خود و دیگران آسیب می رساند و بدین ترتیب، از دوستی با دیگران بی بهره می ماند. این ویژگی از ارزش انسان در نظر دیگران می کاهد و او را از سعادت واقعی اش دور می سازد.

 

همه مردم از معاشرت با افراد بدخُلق به شدت متنفر و گریزانند و از هم نشینی با آنان دوری می کنند. نقطه مقابل این رفتار، حسن خلق است؛ ابزار مهمی که دوستی و جذب اطرافیان را در پی دارد. فرد خوش اخلاق در پرتو این روحیه زیبا، غم هایش را پنهان می کند و در شرایط سخت و ناگوار نیز با چهره ای گشاده با مردم روبه رو می شود و همواره می کوشد که برای اطرافیان خود امید و شادمانی به ارمغان بیاورد. راز محبوب شدن انسان، در گرو خوش خلقی است.

خداوند در قرآن، خطاب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در این باره می فرماید: «اگر تو مَردی تندخو و خشن بودی، مردم از اطرافت پراکنده می شدند.»

به تعبیر زیبای حافظ:

به حُسن خلق توان کرد صید اهل نظر                     به دام و دانه نگیرند مرغ دانا را

همچنین در روایت آمده است که خوش خلقی و نشاط، یکی از عوامل طول عمر است، چنان که امام صادق علیه السلام می فرماید: «البِرُّ و حسنُ الخُلقِ یعَمِّرانِ الدِّیارَ و یزیدانِ فی الاَْعْمارِ؛ نیکی و حسن خلق، شهرها را آباد و عمر آدمی را زیاد می کند.» (آل عمران: 159) مولوی نیز درباره حسن خلق می گوید:

من ندیدم در جهان جست وجو                               هیچ اهلت به از خُلق نکو

پیام متن:

بدخلقی، فاصله عاطفی میان انسان ها را زیاد می کند، حال آنکه خوش خلقی، بر طول عمر آدمی می افزاید و پایه های دوستی با دیگران را استوار می سازد.

آشنایی با مشاهیر